Zastosowanie herbicydów w różnych fazach rozwojowych kukurydzy

Kukurydza mocno się rozrasta i osiąga duże rozmiary, wschodzi późno i jej początkowy rozwój jest powolny. Dodatkowo, chłodna wiosna nie sprzyja szybkiemu startowi. Powyższe czynniki sprawiają, że roślina ta jest wrażliwa na zachwaszczenie. Dlatego konieczne jest prowadzenie zintegrowanej ochrony kukurydzy przed zachwaszczeniem. Ważnym elementem tej strategii jest stosowanie herbicydów.

Kiedy stosować herbicydy w kukurydzy?

Termin stosowania herbicydów zależy od występujących chwastów. Na skład gatunkowy zachwaszczenia wpływ ma szereg czynników: przedplon, typ i kultura gleby, technologia uprawy, warunki klimatyczne oraz depozyt nasion chwastów w glebie. Występowanie chwastów zależy również od przeprowadzonych przedsiewnych zabiegów uprawowych.

Powszechny model ochrony herbicydowej kukurydzy zakłada dwa terminy aplikacji: przedwschodowo oraz powschodowo. Dwa zabiegi zapewniają roślinom wystarczającą ochronę przed zachwaszczeniem.

Przedwschodowe zastosowanie herbicydów

Przedwschodowa aplikacja herbicydów może być przeprowadzana przed siewem, w jego trakcie lub kilka dni po. Zazwyczaj stosuje się preparaty doglebowe, które należy wymieszać z wilgotnym podłożem. Ich formulacja warunkuje długotrwałe działanie, zapewniające wczesną eliminację chwastów. Dzięki temu kukurydza ma swobodny dostęp do światła i substancji odżywczych, co stymuluje jej wzrost.

Herbicydy doglebowe działają na chwasty kiełkujące oraz na rośliny już obecne na polu. W warunkach suszy ich skuteczność jest ograniczona, ponieważ substancje czynne nie rozpuszczają się podłożu.

Przed wschodami kukurydzy, w przypadku silnego zachwaszczenia, można zastosować także herbicydy totalne, które działają na wszystkie rośliny obecne na polu. Ważne jest przy tym, aby ich aplikacja miała miejsce najpóźniej kilka dni przed wschodami, w przeciwnym razie istnieje ryzyko zniszczenia młodych siewek.

Powschodowa ochrona herbicydowa

Jeżeli przedwschodowe zabiegi nie przyniosły oczekiwanych efektów lub presja ze strony chwastów jest wysoka, herbicydy można również stosować powschodowo. Należy jednak pamiętać, że stosowane środki muszą być w pełni bezpieczne dla kukurydzy. W tym terminie stosuje się selektywne herbicydy nalistne.

Do zabiegu przystępuje się w okresie bezdeszczowej pogody, zanim chwasty zawiążą nasiona. Kukurydza zaś powinna znajdować się najpóźniej w fazie 3-4 liści. Oprysk w późniejszym terminie sprawi, że młode siewki będą narażona na fitotoksyczne działanie herbicydów.

Wysokie ryzyko zachwaszczenia kukurydzy między siewem, a fazą 8-10 liści sprawia, że konieczne jest zwalczanie chwastów przy użyciu herbicydów. Substancje te mogą być stosowane w dwóch terminach. Przedwschodowa ochrona wykazuje dłuższe działanie i umożliwia zastosowanie szeregu środków doglebowych. Z kolei zabiegi powschodowe zapewniają ochronę kukurydzy we wczesnych stadiach rozwojowych, jednak ich zbyt późne wykonanie może przekładać się na spadek plonowania.