Jak pozbyć się bólu brzuchaJeśli masz przewlekły ból brzucha, może być wyzwaniem, aby przejść do swojego codziennego życia. Nawet proste zadania, takie jak ubieranie się, branie prysznica czy jedzenie stają się trudne. Istnieje wiele przyczyn bólu brzucha, a leczenie będzie się różnić w zależności od źródła bólu. Twój lekarz przeprowadzi badania i zada pytania dotyczące historii choroby, aby ustalić przyczynę bólu brzucha. Leczenie przewlekłego bólu brzucha zależy od jego przyczyny. Niektóre zabiegi mogą obejmować zmiany stylu życia, leki lub operację. Tutaj znajdziesz więcej informacji o tym, jak pozbyć się bólu brzucha.

Podłoża przewlekłego bólu brzucha

Ból brzucha to każdy ból, który występuje w brzuchu, czyli obszarze pomiędzy klatką piersiową a miednicą. Ból brzucha może być objawem poważnego stanu medycznego, takiego jak zapalenie wyrostka robaczkowego lub rak trzustki, lub może być objawem mniej poważnego problemu, takiego jak niestrawność. Przewlekły ból brzucha jest ból brzucha, który trwa dłużej niż kilka tygodni. Przewlekły ból brzucha może być określany jako dyskomfort brzucha lub niepokój brzucha. Przewlekły ból brzucha może być wynikiem wielu schorzeń.

  • Przewlekłe zapalenie trzustki: Przewlekłe zapalenie trzustki to długotrwałe zapalenie trzustki, które może powodować ból brzucha pogarszający się po jedzeniu.
  • Zespół jelita drażliwego: Zespół jelita drażliwego to powszechny stan charakteryzujący się skurczami i bólem brzucha, który często nasila się po spożyciu pewnych pokarmów. Osoby z zespołem jelita drażliwego mogą również doświadczać biegunki lub zaparcia.
  • Choroby jelita grubego: Choroby jelita grubego, takie jak choroby zapalne jelit (IBD) i zapalenie uchyłków, mogą powodować ból brzucha.
  • Choroby pęcherzyka żółciowego: Osoby z chorobą pęcherzyka żółciowego mogą odczuwać ból pod prawą stroną dolnej części brzucha. Choroba pęcherzyka żółciowego może wystąpić z powodu infekcji, kamieni lub choroby autoimmunologicznej.

Leczenie przewlekłego bólu brzucha

Ból brzucha jest jednym z częstszych powodów, dla których ludzie wybierają się do lekarza. Co roku na ból brzucha składa się około 6% wszystkich wizyt u lekarza.

  • Przewlekłe zapalenie trzustki: Dla osób z przewlekłym zapaleniem trzustki, zmiany w diecie i leki przeciwbólowe, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NSAIDs), mogą zapewnić pewną ulgę. W niektórych przypadkach może być konieczna operacja usunięcia trzustki.
  • Zespół jelita drażliwego: Osoby z zespołem jelita drażliwego mogą korzystać ze specjalnej diety i leków. Antybiotyki mogą być stosowane do leczenia infekcji w jelitach. Lekarz może przepisać leki przeciwdepresyjne w celu leczenia zespołu jelita drażliwego.